Arşiv

 • Tüketicilerin Çevresel Yaklaşımları ve Çevre Dostu Giyim Konusundaki Görüşleri

  Bireyler zamanla daha fazla çevre dostu alışkanlıkları kazanırken, tüketiciler arasında çevresel aktivizm de yaygınlaşmaya devam ediyor. Her 10 tüketiciden en az sekizi (%86), giysilerin özelliklerinin ve bakım koşullarının sonuçta onlara para tasarrufu sağlayacağını bilmenin satın alma kararları üzerinde önemli etkisi olduğunu ifade ediyor.

 • Vietnam’a Bakış

  Vietnam’ın açıkladığı aşağıdaki resmi veriler hazırgiyim ihracatında her ne kadar güçlü bir artış gösterse de gelecekte Vietnam’dan yapılacak giyim alımlarındaki talebin ücretlerdeki artışlar nedeniyle olumsuz yönde etkilenebileceğini gösteriyor.
 • Pamukta Yenilikler

  Yeni Yıl başlarken, dünyanın farklı yerlerinden bilim adamları pamukta yenilikler bildirmeye devam etmektedir; altta bunlara ait 2 örnek bulabilirsiniz.
 • Tedarik Zincirindeki Enflasyonla Mücadele

  Kurt Salmon’ın 45 ülkedeki Tedarik Zinciri maliyetlerine dair yakın zamanda yayınladığı raporuna ilişkin aşağıdaki yazıda Türkiyenin maliyetlerin düştüğü tek ülke olduğunu göstermekte ve dolayısıyla Türkiye’nin rekabet gücü artmaktadır.

 • Türkiye Piyasası Özeti 2010

  Her yıl, planlama sürecimizin bir parçası olarak, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de neler olduğuna bakıyoruz, zira bu gelecek için bir temel teşkil ediyor. Piyasadaki son zamanlarda görülen dalgalanmayı düşündüğümüzde, bu özeti sizinle paylaşmanın anlamlı olabileceğine karar verdik. Özet, 4 bölümden oluşuyor ve bugünkü bölümde ele alınan, Türkiye’deki ekonomik durumun genel görünümünü içeriyor. Önümüzdeki üç gün, bunu, (a) pamuktaki durum, (b) tekstildeki durum (iplik ve kumaşlar) ve son olarak (c) hazırgiyimdeki durum izleyecek.
 • Hindistan Pamuk Ipligi Ihracatlarini Askiya Aldigini Acikladi

  Hindistan Hükümeti, pamuk ipliği fiyatlarını ekonomik tutmaya yardımcı olmak üzere, yerli kumaş üreticileri için piyasada daha fazla iplik bulundurma umuduyla, pamuk ipliği ihracatlarını sınırlandırarak bir kez daha tekstil endüstrisine müdahale etti.
 • Pamuk Piyasası, Fiyatlar & ABD İhracat Satışları

  Aşağıdaki 21 Eylül tarihli Bloomberg raporu, yakın zamanlardaki piyasa hareketlerine ilişkin iyi bir özet sunmaktadır. Piyasa raporlarını okurken, bu yıl ABD'nin 18,84 milyon balya pamuk üreteceğinin ve 15,5 milyon balya pamuk ihraç edeceğinin tahmin edildiğini hatırlamak gerekir. 10 Eylül itibarıyla - yeni pazarlama yılının yalnızca 6'ncı haftasında -, ABD 7,03 milyon balya satmış, bunun 1,065 milyonunun sevkıyatını yapmıştır ki, bu satış tüm yıl için tahmini toplam satışların %45,4'ünü teşkil etmektedir. En büyük alıcılar ise şöyledir: Çin 1,729 milyon balya; Meksika 0,988 milyon balya ve Türkiye 0,638 milyon balya. Buna ilave olarak, 2011/2012 sezonu için de 233.000 balyalık anlaşma sağlanmıştır. Tüm bu faktörler, bu yıl piyasayı yakından izlemenin önemine işaret etmektedir.